In this activity, students will step into the kitchen to explore the math behind baking!
🍪They’ll estimate costs, calculate how many cookies can be made with a given am...
The annual Alaskan State Fair has just been completed. As usual, there were some amazingly big vegetables that won the agriculture prizes.
Evidently, even though the growing season in Alaska is s...
Thursday, Aug 10th, is National S'mores Day!
In my pantry I have one new box of Graham crackers, one bag of 6 full-sized Hershey bars, and one bag of marshmallows. Friends are meeting me at the b...
In 2018, a truck trailer was stolen from a parking lot in Georgia. The trailer was filled with Ramen noodle packages and its contents were valued at $98,000.
What do you wonder about this heist?&...
As we are outdoors more and temperatures are rising, it might be a good time to look at hydration.
A healthy requirement for fluids can't really be the same for everyone. Surely the amount ...
On September 15, 2016, Olive Garden again offered a $100 pass for never-ending pasta, bread sticks, salad and coca cola soft drinks. The 21,000 patrons who quickly (in less than a minute) ...
How do you calculate and justify which deal is a better savings? By dollars saved? By percent saved? By some other measure? Looking at 4 different deals, students will need to...