Math and Science

Grade

We found 6 post available for you

Bye bye Antibiotic Chickens

Number Sense Math and Science Math and Food Ratio and Proportion
🐔Fast food chains like McDonald’s, Chick-fil-A, Panera Bread, Chipotle, and Whole Foods are moving toward removing antibiotics from the food we consume to hel...

Germ-Killing Wipes

Math and Science
In this activity, students get to dig into the real impact of disinfectant wipes. With one wipe claiming to kill 99.9% of germs and another at 99.999%, does that tiny extra percentage ac...

Inflation and the cost of gasoline

Algebra Number Sense Math and Science Math and Social Studies Ratio and Proportion
In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22.  Today's prices are a lot higher.  Is that because the price has gone up or because in 1980 you could buy a lot more than you can buy today for...

Water saving toilets

Geometry Math and Science Ratio and Proportion Data and probability
     How much water is used? How much water could be saved? For Adventurer members we have an editable Word docx and solutions with added world-wide information.

Cost of light bulbs - updated!

Algebra Number Sense Math and Science Math and Social Studies Ratio and Proportion Data and probability
There's a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students "do the math" and realiz...

Cruising

Algebra Number Sense Math and Science Math and Food Ratio and Proportion Data and probability
There have been a lot of cruise ship mishaps and disasters this year. While these are in the news, let your students consider how these floating cities manage their resources and which of their need...
    Display 1 - 6 Of total 6