Math and Food

Big Burger

In honor of International Hamburger Day (May 28, 2015), it’s time to treat your students to ratios, proportions, fractions and BIG BURGERS! In this activity students explore the ratio of the various ingredients in the world’s largest burger (pictured above &…

How Many Donuts is That?

Act One:  Take a look at the picture.  What is the first question that comes to mind? How many donuts is that?  What information would be useful? Act Two: See pictures below. Your students can view all five pictures on…

McDonalds moves towards antibiotic-free chicken

Recently McDonald’s announced that by 2016 they will use only chicken raised without the antibiotics that are used in human medicine.  McDonald’s plans to join Chick-fil-A, Panera Bread, Chiptotle, and Whole Foods in the move towards removing antibiotics in the…

Peeps

How many Peeps are sold at Easter time each year? Treat your students to some authentic and delicious Easter math.  Students estimate the number of Peeps sold each Easter season.  They consider reasonability by making guesses they think might be…

Passover macaroons

Passover begins this year on Monday evening, April 10th, 2017, with a Passover seder dinner. Passover is one of the three high holidays in the Jewish religion and celebrates the Exodus of Jews from slavery in Egypt. Let your students…

Chili Con Queso

Act 1: Take a look at the promo at Moe’s.  What is the first question that comes to mind? How much does a 42-gallon jug of Chili Con Queso cost?  How many cups or bowls of Chili Con Queso is that?…

Huge Key Lime pie

On a cold and snowy day in Boston, two chefs created a huge Key Lime pie to remind the frozen people of the Northeast how tasty and warm the Keys of Florida are. After you show this movie to your…

Which Sweet Hearts are the Best Deal?

 I have been doing a little shopping for Sweet Heart Candies. I came across these three deals online.  Which should I select?  In this activity students determine which package of Necco Sweet Heart Candies is the best deal.  Students are…

Not enough mashed potatoes

Using his famous mashed potato recipe, Brian has asked students to change decimals to fractions, to calculate ingredient measures for various-sized Thanksgiving gatherings, to explain their thinking in calculating these figures and to judge how many servings could be created…

Delicious pumpkin pie

I make the best, best, really best pie. Every year more and more people come to our house on Thanksgiving morning for my famous pumpkin pie and a hike in the nearby woods.  This year 23 people have already accepted.…

Saffron and paella

In order to cook Paella (a delicious Spanish rice dish) I needed to buy Saffron spice.  It was hugely expensive.  So, I’ve decided to start a business of growing saffron and becoming immensely wealthy.

Should I buy the BIG one?

 Let your students decide if the BIG one is a fair deal.  Click on the pic to enlarge and post on the wall.  Have kids a pick a sandwich.  Which size will they get?  Which size is a better deal?…

Cheesy Goldfish crackers

In this activity students do a little comparison shopping as they determine which size Goldfish product is the best deal.  Students are introduced to the ratio table as a tool for determining equivalent ratios and comparing different rates.  Students graph cost per ounce relationships and answer a…

Pizza Deals

Check out the new Flatizza from Subway. If the slice of pizza is from an 18-inch pizza cut into eight pieces, which deal is better when comparing area of pizza and cost?  How does the area of a square pizza…

An ounce of cola

Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and…