Tag: Unit rate

Just ONE hot dog

A newly released nutritional and environmentally sustainable study shows that eating just one hot dog can take 36 minutes off your total healthy lifespan. How many would you have to eat to lose a whole year of your lifetime?  How much did Joey Chestnut loose in the 10 minutes of Nathan’s annual contest?

Earth’s perihelion

On Saturday, January 2nd, 2021, Earth will be as close as it gets to the Sun during its orbit. Shouldn’t that make this the warmest time of the year? In this activity students become familiar with the terms perihelion and aphelion as they calculate…

Candy deals

We found big mixed bags of candy at really good prices … we think. Students are asked to decide which would be the best deal and the worst deal on candy.  They can also create their own mixed bags.  This activity…

2 Hiking Activities

Appalachian Trail Needs – Calculating the needs and rates involved in enduring this 2,168 mile trek.
Steepness and Fall Hiking – Use a little mathematics about percent grade change in hiking.

Mardi Gras or Fat Tuesday

Students get a chance to examine the monetary and environmental cost of this bead exuberance with our unit pricing and recycling activity.

Big bucks

Mike Trout just signed a huge contract.  He’ll be receiving $430 million dollars playing for 12 years with the Los Angeles Angels.  Let’s take a look at some of the other big world sports’ contracts from the NBA, NHL, NFL, MLB…

The Olympic Torch trip in South Korea

On October 24, 2017, the Olympic flame was captured on Mount Olympus, Greece. (Lighting the Olympic Torch). That flame lit one of this year’s Olympic Torches and the Torch relay was begun on its way to the opening Winter Olympic…

It’s latke time

In my family it is traditional to eat latkes (Yiddish for potato pancakes) at this time of year.  They are fried in a lot of oil and salted generously.  My mom’s latkes were wonderful but they couldn’t have been good for…

Which is most expensive?

Who knew that creams for your face could be so expensive!  I’m going to have to rethink what to buy for my mom.  Which of these high priced cremes is most expensive? In this activity students observe some prices of…

Should I replace my toilets?

I’m trying to be more savy about wasting our resources.  I have really old fashioned toilets and I’m trying to figure out if I should invest in saving water.  Can you help me? The activity:  PottyTalk.pdf CCSS: 8.F.3, 8.F.4, 8.F.5, HSF.IF.B.4, HSF.IF.B.6, HSF.IF.C.7, HSF.IF.C.9, HSF.LE.A.2, HSF.LE.B.5

David Price, big bucks per …

David Price, a 30-year old pitcher from Toronto’s Blue Jays, was hired with a 7 year contract to be the Red Sox’s new ace pitcher for $217 million dollars.  That is the largest amount ever offered to a pitcher.  But…

Giant chocolate bunnies

Topper Chocolate Easter Bunny from Dilettante Chocolates. What can you deduce about the bunnies (pictured in this activity) from the descriptions given … solid? hollow? cost per pound? cost per height? Anything else? The activity: GiantChocolateBunnies.pdf

How much can my DVR record?

How many hours of HD video can my DVR strore? How about SD video? I love my DVR.  I can record my shows and movies and watch them whenever I want.  I know that when I record HD programs my…

How Much is a Tweet Worth?

These days it seems everyone is on social media. Are you? Famous athletes and entertainers are on social media and they can make a lot of money.  In this activity students study how the number of Twitter followers relates to tweet…