Tag: unit pricing

Hoarding stopped!

A Danish market found an interesting way to limit hoarding of hand sanitizer. How much are these costs in your currency? What is the unit price on these bottles? By how much (what percent) was the price increased? Is this…

Star Wars … the story continues

The Rise of Skywalker will open on December 20, 2019.  How much did it cost to make?  How much will it gross? Is the Star Wars phenomena a guarantee for success?  How would you compare these movies? We’ve been gathering data…

Proposed southern border wall

You have probably heard about the proposed border wall that may go up along the U.S./Mexico border.  How much wall needs to be built? How much will that cost? What is that per mile? Per foot? What else could you…

Super Bowl cheesy pretzel poppers

… A little more delicious work for the Super Bowl.  Students follow a recipe that involves “cutting the cheese” block, figuring how many servings, estimating how many times they need to multiply the recipe by to make enough pretzel bites, and…

An ounce of cola

Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and…