Tag: unit price

Guacamole for Cinco de Mayo – buy it or make it at home?

Students have the guac ingredient list and the price of each ingredient in their usual quantities … like a bottle of lime juice. But we don’t need the whole bottle to make our dip. Students calculate the cost of the various ingredients and decide if making it is more expensive than buying it from Chipotle.

Huge diamond found in Canada

552-carat diamond found in Diavik Mine, Northwest Territories, Canada Can you tell just how big this gem is?  Do you know how big a carat is? What would this look like on a ring on your finger?

Going bananas

What additional information would you like to know? Record your data from your investigation … either from your own research or from what your teacher can supply. Use all the information that you have gathered to determine which banana deal is…

Pizza Deals

Check out the new Flatizza from Subway. If the slice of pizza is from an 18-inch pizza cut into eight pieces, which deal is better when comparing area of pizza and cost?  How does the area of a square pizza…

Foil prank

Robert Kaplinsky kindly contributed this post.  We think it would make a great April Fools day activity. Check out his site for more great lesson ideas. Watch this movie with your class:   foil_prank The Challenge(s) How much does it cost to…