
We have 9 great activities for Pi Day!
Students have the guac ingredient list and the price of each ingredient in their usual quantities … like a bottle of lime juice. But we don’t need the whole bottle to make our dip. Students calculate the cost of the various ingredients and decide if making it is more expensive than buying it from Chipotle.
First, students need to find the surface area that the M&Ms cover in order to approximate how many M&Ms she needs to finish her cake.
When Brian tried to make the cake, he mistakenly added too much peanut butter. Now all the of ingredients will need to be increased by some percent to insure that the cake maintains appropriate ingredient ratios?