For Father’s Day Thank you Mother and Father for all of those diapers – Students compare the cost of buying disposable versus cloth diapers. They estimate how much they cost their parents in diapers and consider how much they will…
This activity is an introduction to systems of equations with easy, motivating problems that deal with the cost of stadium purchases for food and souvenirs. These can be done by any puzzle solving students.
I want to get an iPhone8 and maybe change my service plan. Which of the above plans should I choose? Student pick one plan and consider the cost of the phone and plan over time. They make tables, graphs and equations. Consider…
Ooops! I was supposed to buy 4 adult and 2 children tickets, but I accidentally entered four children and two adults … 🙂 Can you figure out how much a child’s ticket and an adult ticket actually cost?
We visited a Chic-fil-A recently. We had a great meal and my son loved playing in the play area. While at the play area I noticed two different signs that gave the…
How many hours of HD video can my DVR strore? How about SD video? I love my DVR. I can record my shows and movies and watch them whenever I want. I know that when I record HD programs my…
Thank you Mother and Father for all of those diapers – Which is a better deal, cloth or disposable diapers? How much did you cost your parents in diapers? In the future how much could your kid’s diapers cost? Help…
There’s a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students “do the math” and realize some of the profit…