Tag: 7.SP.1

Peeps

This activity is a investigation intended to get students and teachers to loosen up a little and appreciate how just considering a situation might lead you to a very reasonable approximation.
Too often students think that there is only one answer that is right and that the method for approaching that solution is also limited to the “correct” approach. Surely this fear of experimenting and guessing leads to math anxieties and the fear to reason and experiment.

Do the best movies make the most money?

Do the “Best” movies make the most money?  How could you measure the “best” movie? What information would you need to make this judgement? At most ten movies are nominated each year to receive an Oscar for the Best Picture. On Sunday, February…

Are original movies better than their sequels?

We’ve gathered some data on movie ratings and their sequels and asked students to analyze the data, decide on some analysis and debate (with their mathematical data) which are better … the original movies or their sequels. Students see what…

Nike’s latest bet

Nike has just chosen a surprising person to represent the 30th anniversary of their slogan, “Just Do It”.  Colin Kaepernick, past quarterback of the San Francisco 49ers, has been a subject of controversy since 2016 when he “took a knee”…

How much does the biggest Lego set ever cost?

Note: This is a remake of our 2014 “How Much Does a Lego Cost” activity How much could the Lego Millennium Falcon cost? Student first make a guess and then think about what information would be useful in order to…

What does 95% confidence in the poll results mean?

There were polls about who would win the Presidential election. Now there are polls about approval ratings for Congress and President Trump.  You can see the latest poll results here. I get so confused when polling results are reported.  What…

Clean Close Shave

Take a look at the infographic.  What do you see? What do you think?  What do you wonder? In this lesson students compare NFL QB rating of quarterbacks with and without facial hair.  This task can be used to explore a…

How much does a Lego cost?

This is a three act task, with an activity guide.  Show students the act one video.  What questions do they have?  How much could the Star Wars kit cost?  Follow the  activity guide, find costs based on the cost of…

Starbucks, 2012

Time to give students some authentic math on a topic they will surely be interested in … Starbucks.  We ask and answer a few questions in this activity. About how many drinks does Starbucks sell in a year? If I…