Tag: 7.RP

Is the Electoral College unfair?

After showing the video consider asking your students what the grouping of students must have been for “colored pencils” to win the class electoral college?  Is there more than one possibility?  What is the minimum number of students that could have voted for colored pencils for them to still win the Electoral College.  Students then consider scenarios where a candidate wins the popular vote, but loses the Electoral College.

Costume spending 2020

Use our current data on Halloween spending in America to engage your students in an analysis of the ratios and percents of population, participation, and money spent in honor of October 31st.  This activity takes kids through finding parts of wholes as well as ratio, percents and proportion problems.  Beware: the tasks in this activity involve some large numbers as well as some challenging fraction/ratio/proportion problems.

Monster cake

First, students need to find the surface area that the M&Ms cover in order to approximate how many M&Ms she needs to finish her cake.
When Brian tried to make the cake, he mistakenly added too much peanut butter.  Now all the of ingredients will need to be increased by some percent to insure that the cake maintains appropriate ingredient ratios?

Chuck E. Cheese needs to shred

It will cost 2.3 million dollars to shred 7 billion, previously printed, tickets in an attempt to reach a bankruptcy settlement at Chucky Cheese. Is that a reasonable amount?

What’s a payday loan? Good idea?

When you need a loan, and you’re desperate for help, is this a good idea? Students learn about this kind of loan and examine how it compares with personal loans and debt on your credit card.  They analyze final payments…

Memorial Day 2020

This Monday Americans will celebrate Memorial Day.  Who are we honoring?  How did the holiday come about?  Isn’t Memorial Day usually on May 30th? Students learn a little about the history of the holiday, analyze the possibilities and patterns for when…

Mardi Gras or Fat Tuesday

Students get a chance to examine the monetary and environmental cost of this bead exuberance with our unit pricing and recycling activity.

Sweetheart candies are back … sort of

How many dollars worth of sweet hearts candies used to be sold each Valentine’s season?  Let your students taste the candies while they do the math. Student learn of the pain of a new manufacturer.  They practice problem solving, critical thinking, and number sense reasoning?

Martin Luther King, Jr. (5 activities)

Data on the National Mall sites – Two data analysis activities about the National Mall. Who do we honor? – What people or events are included in the National Mall monuments? Students use fractions or percents to decide what they can notice…

It’s Girl Scout cookie time again!

Totally new activity! Let your students talk about their favorite Girl Scout cookies as they figure out what the local GS chapter really earns from these sales.  Use this old graphic (where a box only costs $4.00) to figure out…