Tag: 7.RP.3

Jock tax 2023

In this activity students consider the remarkable differences in state taxes that high paid pro athletes have to pay. Students determine how much more money an athlete should be paid in a high tax state in order to offset the taxes.

How many times bigger?

Listen to students initial thoughts as they wrestle through what “bigger” means … length? height? wheel-base? volume? Come up with guesses that are too high and too low. Show that the average of guesses is pretty close to actual.

Doubling your money

How long would it take you to double your invested money. Students look at different percent rates and calculate (and realize) how long doubling takes.

Spring and Easter ideas – 6 activities

Dyeing eggs with food coloring – Students use the chart on the back of a food dye package to compare the strangely different recipes listed for coloring a cake, icing, or dyeing eggs. They look for and create equivalent ratios…

Two 12s or one 18?

Which should we order and why? Two 12-inch pizzas or one 18-inch pizza?  Which will give you more pizza? More crust? Which is the better deal?

Buy, buy, buy and ship (8 ideas)

Here comes Black Friday, Small business Saturday, Cyber Monday and Giving Tuesday.  It’s a crazy time of year.  Use all of that shopping to educate your students about good deals and how shoppers can be fooled. Is this really 70%…

Giant Pumpkins 2022

Sts use proportions to calculate the quantities of pumpkin puree and the number of pumpkin pies that could be made from one of these giant pumpkins.

I should have invested!

Students use yearly percent increase data to decide which stock: Apple, Disney or Amazon, they should have invested in way back in 2015.
What was the net gain of these stocks?
How do you figure that?
Does the arithmetic or geometric average of those increases equal their total gain or loss over the years?

Data remaining … tricky

I checked my data usage for the month.  What do you notice and wonder?   What could my data plan be? How much have I used? How much will I have used by the end of the month? Is this…

Which gasoline is the cheapest?

A comparison of gasoline in Greece, priced at Euros per liter, and gas in Massachusetts at dollars per gallon. Price and liquid volume conversion using unit fractions.