Tag: 7.RP.A

Guacamole for Cinco de Mayo

This activity involves recipe analysis, pricing, and comparison. Students gather the ingredients for a famous recipe and analyze how much it would cost to make it at home versus buying it at the restaurant.

Comedian

What do you think this activity might be about? What do you wonder? How much would you pay for this piece of art? How much profit is involved in this sale?

3 Saint Patrick’s Day activities

Are finding four-leafed clovers really hard to do? How much dye does it take to turn the Chicago River green? If you were keeping track of your food intake, how much would a Shamrock Shake cost you?

Monarch’s are flying south again

In mid-August and early September, the Monarch butterflies begin their annual migration south to more moderate climates to hibernate and overwinter.  It is an incredibly long migration and fascinating to observe.  But, the population data on the Monarchs has seriously…

The drag in swimming – 5 Olympics activities

To win in Olympic swimming, contestants have to be incredibly fit and have marvelous endurance and technique.  Do they also need to consider the science of their motions and their equipment? Could your swimsuit, swim cap and goggles be holding…

Guacamole for Cinco de Mayo – buy it or make it at home?

Students have the guac ingredient list and the price of each ingredient in their usual quantities … like a bottle of lime juice. But we don’t need the whole bottle to make our dip. Students calculate the cost of the various ingredients and decide if making it is more expensive than buying it from Chipotle.

Man paid in 500 pounds of greasy pennies!

In this 3-act activity, students learn about the story, watch a PowerPoint presentation about the issue, and try to calculate the amount of money in this pile. Copper pennies, zinc pennies, metric to standard conversions, and more.

Crazy basketball score

Wow! Look at that score! There were some scoreboard malfunctions in this December 15, 2020, pre-season game. What might have been the final score if this game progressed at this rate? The activity: Celtics&76ers.pdf

How much snow is that?

Start this activity with: What do you notice? What do you wonder? How many inches of snow produced that pile?  How much snow in volume is on top of the car?  How much could that snow weigh? Students try to approximate the…

Ravensburger huge puzzle

Students surmise what the difficulty of a jig saw puzzle entails and use rate calculations to estimate finishing times. They try to confirm whether doubling the number of pieces really increases puzzle completion time by a multiple of four.

Electoral College vs. the popular vote

Click the map to create your own at 270toWin.com Let your students see how votes really count with our activity on the Electoral College.  Can someone win the popular vote in the Presidential election and still not become President of…

USPS needs help!

Students learn how the Postal Service is funded and try to decide how the USPS could earn more or spend less in their operation.  They finally get to think about whether the post office should be a government run service or a self-sustaining business.