Tag: 6.RP.3

McDonalds moves towards antibiotic-free chicken

Recently McDonald’s announced that by 2016 they will use only chicken raised without the antibiotics that are used in human medicine.  McDonald’s plans to join Chick-fil-A, Panera Bread, Chiptotle, and Whole Foods in the move towards removing antibiotics in the…

Which Sweet Hearts are the Best Deal?

 I have been doing a little shopping for Sweet Heart Candies. I came across these three deals online.  Which should I select?  In this activity students determine which package of Necco Sweet Heart Candies is the best deal.  Students are…

Losing team in the playoffs, 2015

Hey, the playoffs are about to begin.  The best teams from the leagues compete to determine the champion. Must be some really great teams! But wait, the 2014-15 Carolina Panthers made the NFL playoffs by winning the NFC South with a…

How much does a Lego cost?

This is a three act task, with an activity guide.  Show students the act one video.  What questions do they have?  How much could the Star Wars kit cost?  Follow the  activity guide, find costs based on the cost of…

Delicious pumpkin pie

I make the best, best, really best pie. Every year more and more people come to our house on Thanksgiving morning for my famous pumpkin pie and a hike in the nearby woods.  This year 23 people have already accepted.…

How much should you spend on this sale?

This activity can be used in a large range of grade levels.  Your class can work on percents, linear equations or piecewise functions. Act One: We missed the semi-annual sale but we want to get ready for the next one.  Let’s…

Kilauea’s lava flow

The volcano, Kilauea, on the Big Island of Hawaii, has been active and erupting since 2008.  There are two lava flows at present and one is now approaching homes on the Big Island. This is another example of natural events…

Cheesy Goldfish crackers

In this activity students do a little comparison shopping as they determine which size Goldfish product is the best deal.  Students are introduced to the ratio table as a tool for determining equivalent ratios and comparing different rates.  Students graph cost per ounce relationships and answer a…

Typhoon Neoguri approaching Japan

A powerful typhoon has just passed Okinawa, Japan’s southern-most prefecture, and is expected to continue to be very powerful.  What is a typhoon?  How are they scaled? In this activity students become aware of various storm rankings and severity as they…

Pizza Deals

Check out the new Flatizza from Subway. If the slice of pizza is from an 18-inch pizza cut into eight pieces, which deal is better when comparing area of pizza and cost?  How does the area of a square pizza…

An ounce of cola

Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and…

Cost of light bulbs – updated!

There’s a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students “do the math” and realize some of the profit…

Olympic reflection

After the games Thomas Ulsrud, Norwegian curler;  Eun-Ryung Sung, South Korean single luge  Dachhiri-Sherpa, Nepalese cross-country;  Jason Brown, U.S.figure skating The 2014 Winter Olympics have concluded.  Which country had the most successful olympics?  Three students can’t agree.  Have your students…

Where have all the flowers … come from?

Thursday, February 14, 2019, is Valentine’s Day.  Start the “love hoopla” with this graphic on where all of the flowers come from.  This is part of the graphic from http://visual.ly/valentines-day-facts What fraction of these roses are shaded red?  The red ones…