Tag: 6.RP.2

An ounce of cola

Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and…

Olympic reflection

After the games Thomas Ulsrud, Norwegian curler;  Eun-Ryung Sung, South Korean single luge  Dachhiri-Sherpa, Nepalese cross-country;  Jason Brown, U.S.figure skating The 2014 Winter Olympics have concluded.  Which country had the most successful olympics?  Three students can’t agree.  Have your students…

Foil prank

Robert Kaplinsky kindly contributed this post.  We think it would make a great April Fools day activity. Check out his site for more great lesson ideas. Watch this movie with your class:   foil_prank The Challenge(s) How much does it cost to…

The Euro and the international debt crisis

Lately the news is filled with talk of the Euro, US foreign debt, the fragility of European monetary systems, and the interdependence of all of these crisis. In this activity students become familiar with the Euro, practice translating the Euro’s…