Tag: 6.NS.3

Cost of a gallon of gas

In 1950, one gallon of gasoline costs $0.27.  Today the prices are going down but are they as low as they were in 1950?  Or could $0.27 buy more in 1950? In this activity we begin to understand the relative…

An ounce of cola

Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and…

Cost of light bulbs – updated!

There’s a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students “do the math” and realize some of the profit…

Cruising

There have been a lot of cruise ship mishaps and disasters this year. While these are in the news, let your students consider how these floating cities manage their resources and which of their needs are precarious as they calculate…