Tag: 6.RP.A

Buy, buy, buy and ship (8 ideas)

Here comes Black Friday, Small business Saturday, Cyber Monday and Giving Tuesday.  It’s a crazy time of year.  Use all of that shopping to educate your students about good deals and how shoppers can be fooled. Is this really 70%…

How big could this mid-term election be?

Will the November 8th election bring record number of voters to the polls? Students get a chance to understand what the usual percentage of voters is, look for trends and central tendencies, and make predictions about this year’s voter turnout.

Hexadecimal coloring

Probably most of us have heard of and even used hexadecimal color codes. Don’t you wonder why their number descriptions really make sense? In this activity we first ask students to color in our Golden Spiral by giving them the…

How much pee is in this pool?

A Canadian chemist, Xing-Fang Li, has found a marker for urine that chlorine doesn’t disguise. In this activity, students calculate volume of several pools, change that cubic foot volume to gallons of pool water, and try to approximate how much urine is in each pool.

At last, its summer again

How much pee is in this pool? – A Canadian chemist, Xing-Fang Li, has found a marker for urine that chlorine doesn’t disguise. In this activity, students calculate volume of several pools, change that cubic foot volume to gallons of pool water,…

Guacamole for Cinco de Mayo

This activity involves recipe analysis, pricing, and comparison. Students gather the ingredients for a famous recipe and analyze how much it would cost to make it at home versus buying it at the restaurant.

3 Saint Patrick’s Day activities

Are finding four-leafed clovers really hard to do? How much dye does it take to turn the Chicago River green? If you were keeping track of your food intake, how much would a Shamrock Shake cost you?

Monarch’s are flying south again

In mid-August and early September, the Monarch butterflies begin their annual migration south to more moderate climates to hibernate and overwinter.  It is an incredibly long migration and fascinating to observe.  But, the population data on the Monarchs has seriously…

Guacamole for Cinco de Mayo – buy it or make it at home?

Students have the guac ingredient list and the price of each ingredient in their usual quantities … like a bottle of lime juice. But we don’t need the whole bottle to make our dip. Students calculate the cost of the various ingredients and decide if making it is more expensive than buying it from Chipotle.

Man paid in 500 pounds of greasy pennies!

In this 3-act activity, students learn about the story, watch a PowerPoint presentation about the issue, and try to calculate the amount of money in this pile. Copper pennies, zinc pennies, metric to standard conversions, and more.

Crazy basketball score

Wow! Look at that score! There were some scoreboard malfunctions in this December 15, 2020, pre-season game. What might have been the final score if this game progressed at this rate? The activity: Celtics&76ers.pdf