Tag: 5.NF

Earth Day actions for our planet

We have 16 activities that you could use for Earth Day! Saturday, April 22nd is Earth Day. Help your students become activists for our planet? We have 16 activities that support recycling, conserving resources, awareness of climate change and protecting our planet.…

Spring and Easter ideas – 6 activities

Dyeing eggs with food coloring – Students use the chart on the back of a food dye package to compare the strangely different recipes listed for coloring a cake, icing, or dyeing eggs. They look for and create equivalent ratios…

Whole lot of cookies

Jennifer Fairbanks from Hopkinton, MA sent us this picture of the cookies that she baked in 4 hours using 13 eggs and 5 cups of sugar. Do you see some math here?

Buy, buy, buy and ship (8 ideas)

Here comes Black Friday, Small business Saturday, Cyber Monday and Giving Tuesday.  It’s a crazy time of year.  Use all of that shopping to educate your students about good deals and how shoppers can be fooled. Is this really 70%…

Participation in Halloween activities

Students analyze the ratios and percents of population, participation, and money spent in honor of October 31st.  This activity takes kids through finding parts of wholes as well as ratio, percents and proportion problems.  

Someone ate my cake

In this fraction operation and representation activity, students are asked to decide how much of my cake was eaten. Using fraction multiplication (or angle measure if that is where you need an activity) they find out how much someone owes…

Mallie’s latest Big Burger

Students learn about the initial weight of the giant meat patty and calculate the final weight of the patty after it is cooked.  They decide what percent lean this meat must have been and consider how long it would take their family to eat the entire world-record burger.

Mardi Gras, 2023

In New Orleans revelers throw and collect purple, green, and gold beads. Students get a chance to examine the monetary and environmental cost of this bead exuberance with our unit pricing and recycling activity.

Bowl by the hour or the game?

Students consider the posted pricing of this bowling alley. What must they consider when choosing how to pay? What do you expect will be the best deal? How do you know?

Not enough mashed potatoes

Updated activity for Covid 19 appropriate Thanksgivings.
Students change decimals to fractions,
calculate ingredient measures for various-sized Thanksgiving servings,
explain their thinking in calculating these figures,
and judge how many servings could be created from 7½ pounds of potatoes.

Monster cake

First, students need to find the surface area that the M&Ms cover in order to approximate how many M&Ms she needs to finish her cake.
When Brian tried to make the cake, he mistakenly added too much peanut butter.  Now all the of ingredients will need to be increased by some percent to insure that the cake maintains appropriate ingredient ratios?