Tag: 5.NBT.7

Buy, buy, buy and ship (8 ideas)

Here comes Black Friday, Small business Saturday, Cyber Monday and Giving Tuesday.  It’s a crazy time of year.  Use all of that shopping to educate your students about good deals and how shoppers can be fooled. Is this really 70%…

Inflation and the cost of gasoline

In 1980, a gallon of gas costs $1.22.  Today’s prices are a lot higher.  Is that because the price has gone up or because in 1980 you could buy a lot more with $1.22 than you can buy today?

Mallie’s latest Big Burger

Students learn about the initial weight of the giant meat patty and calculate the final weight of the patty after it is cooked.  They decide what percent lean this meat must have been and consider how long it would take their family to eat the entire world-record burger.

Holiday shipping

These two companies carry a lot of our packages. What can you tell about them by the numbers? Does delivering a little percent late really equal to not many packages late?

How should I cook my turkey?

Bake it, deep fry it or barbecue it? When do I have to wake up to begin preparations? How long will the cooking take?  How much will it cost?  How many can I feed?

Operation Gratitude – Halloween candy buy back

This is a great idea! Motivate kids to get rid of all of that candy for a good cause. Operation Gratitude and dentists are encouraging healthy eating, motivated giving, and offering a good use for all of that leftover candy.…

Who had the greatest NBA season ever?

Updated for 2019! In 2017 Russel Westbrook had one of the most dominating seasons ever, averaging a trip!e double per game.  James Harden lit up the league in 2018 and is considered the favorite for MVP.  Or what about Stephen…

What me? Irrational?

We’ve found that some students believe that the approximation that their calculators show for irrational numbers is exact.  Here’s an activity that you can advertise as long multiplication review. After they study our calculations have a discussion just to clarify…

Is this promo a good deal?

McDonald’s was offering an “Arch Card” special deal. If you bought an Arch Card for $100 you were entitled to a free BigMac or EggMcMuffin every week for a full year. The card was only offered at some McDonald’s restaurants…

Water saving toilets

    How much water is used? How much water could be saved? The activity: PottyTime-SavingWater.pdf CCSS: 5.MD.1, 5.NBT.7, 6.RP.3, 7.RP.3, MP2

Cheap-otle?

One of my favorite foods is a burrito.  One of my favorite places to get a burrito is Chipotle.  Their food is delicious and environmentally friendly. For Halloween 2016, Chipotle ran a promotion and charity drive.   Chipotle offered $3 burritos…

Another year of Never Ending Pasta

On September 15, 2016, Olive Garden again offered a $100 pass for never-ending pasta, bread sticks, salad and coca cola soft drinks.  The 21,000 patrons who quickly (in less than a minute) bought all of the passes will be entitled…

How high can a gymnastic score be?

Updated for 2021! Gymnasts have just successfully competed in St Louis, Missouri for positions on the USA Olympic team.  As you watch their performances don’t you wonder how their scores are determined and what the top score could be? (It’s not a…

How Many Pennies did Otha Save?

Otha Anders used picking up pennies as a way to remember to pray.  In this 3-act activity we try to estimate how much he actually collected and stored in 5 gallon water jugs.  Kick off the activity with the article with…