In this activity students see the inverse relationship between number of workers and time to complete the whole job. They graph hyperbolas and consider how long the extreme condition of zero people raking might take to complete the job.
In 1980, a gallon of gas costs $1.22. Today’s prices are a lot higher. Is that because the price has gone up or because in 1980 you could buy a lot more with $1.22 than you can buy today?
In this activity students compare team wins with team salaries in the four major North American sports … the NBA, NFL, MLB and NHL. Students use data from recent seasons to create scatter plots comparing wins and salaries for each sport
What is your favorite sport? Wait, do I mean your favorite sport to play or your favorite sport to watch? Does it matter? Are your favorite to-watch sport and your favorite to-play sport the same sport or different? How does…
How Much Will Movie Tickets Cost in the Future? – Updated! In this investigation, Brian looks at the changes in movie ticket prices over the last 38 years. Using his scatter plot (or his data) students analyze rates of change, make predictions…
In this activity students do a little comparison shopping as they determine which size Goldfish product is the best deal. Students are introduced to the ratio table as a tool for determining equivalent ratios and comparing different rates. Students graph cost per ounce relationships and answer a…