Tag: 4th

Whole lot of cookies

Jennifer Fairbanks from Hopkinton, MA sent us this picture of the cookies that she baked in 4 hours using 13 eggs and 5 cups of sugar. Do you see some math here?

Buy, buy, buy and ship (8 ideas)

Here comes Black Friday, Small business Saturday, Cyber Monday and Giving Tuesday.  It’s a crazy time of year.  Use all of that shopping to educate your students about good deals and how shoppers can be fooled. Is this really 70%…

Total lunar eclipse

On the morning of November 8, 2022, many of us will be able to see the last full lunar eclipse until March 2025. Luckily, many of us will be able to see the eclipse pretty close to when we would…

Halloween activities

14 Activities How well can you predict your candy haul? – Students consider how to determine their best predictions of their candy haul.  The math ideas of measurement error and percent error are introduced.  Students then predict their own Halloween…

The size of chocolates

In time for Halloween, students assume that all of our pieces of chocolate are about the same thickness and proceed to approximate their volumes by comparing only their surface areas.  Encourage them to create overlapping grids and count the fully and partially-covered cells or use the mean radius method.

Someone ate my cake

In this fraction operation and representation activity, students are asked to decide how much of my cake was eaten. Using fraction multiplication (or angle measure if that is where you need an activity) they find out how much someone owes…

Will sending you back to school this year cost a fortune?

In this activity students decide what equipment and supplies are necessary, estimate how much that will all cost, confer with classmates to refine their lists, and then research to find out more accurately how much it will probably cost to send them back to school. This activity could be used for students in upper elementary school all the way to high school. It offers an opportunity for kids to estimate, research, reason, calculate and communicate with each other.

But it didn’t sell?

<span data-mce-type=”bookmark” style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;” class=”mce_SELRES_start”></span> A&W offered a bigger, tastier burger but it didn’t succeed in grabbing customers away from the hugely popular McDonald’s quarter pounder. The A&W third pounder hamburger cost the same…

How much pee is in this pool?

A Canadian chemist, Xing-Fang Li, has found a marker for urine that chlorine doesn’t disguise. In this activity, students calculate volume of several pools, change that cubic foot volume to gallons of pool water, and try to approximate how much urine is in each pool.

Some fun summer activities

These are an assortment of spacial puzzles, artistic math coloring and understanding, order of operations play, and a seemingly magic math game.

Sunday, July 17th, is National Ice Cream Day

In this activity, we’ve created two small tasks to challenge your students. If you know how much ice cream is eaten every year, how much is the “average” American eating? And, what will it cost me to make my own…

4th of July

Hot dog eating; Flag art; Fireworks on your calculator; Creating a 5-pointed star with one cut; and a possible new, 52-star flag.