Black Friday is the biggest shopping day of the year! In this activity, students get a sneak peek at early Black Friday deals to calculate savings (decimals & percent discounts) and dec...
In this activity, students will step into the kitchen to explore the math behind baking!
🍪They’ll estimate costs, calculate how many cookies can be made with a given am...
We used to see holiday sales right after Thanksgiving but, surprisingly, holiday shopping has already begun. Sales are advertised everywhere. Students will be able to add some understanding an...
We ran into this sale online.
Is that advertisement correct? Do they just want us to believe their math and not question what is really 70% off? Is everything or...
Act I: This restaurant bill has the suggested tips, but they are smudged out. What should they be? Consider having students make a fast 5 to 10 -second prediction in th...
How do you calculate and justify which deal is a better savings? By dollars saved? By percent saved? By some other measure? Looking at 4 different deals, students will need to...
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola? Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands. After finding the per ounce price, ...