We've gotten used to believing what we read or see advertised. But sometimes the clerk doesn't get the sales discount right or something seems a little off. Let students ponder this store me...
There are walls at the Lego stores that are filled with individual Lego parts. You can fill a bucket and pick out exactly what you need.
Use this activity to get your students ...
This activity is accessible to student elementary through high school with varying depth of study.
Would you rather have $10,000 a week or $10 million all at once?
What kinds of things do we nee...
mage from Chipotle.
One of my favorite foods is a burrito. One of my favorite places to get a burrito is Chipotle. Their food is delicious and environmentally friendly.
For Hallow...
On September 15, 2016, Olive Garden again offered a $100 pass for never-ending pasta, bread sticks, salad and coca cola soft drinks. The 21,000 patrons who quickly (in less than a minute) ...
Gymnasts have just successfully competed in St Louis, Missouri for positions on the USA Olympic team. As you watch their performances don't you wonder how their scores are determined&nb...
A little ratio art might be a fun way to get ready for the upcoming Memorial Day holiday. In this activity (Flags) students measure; create whole number ratios for the official U.S. flag; decide h...
How do you calculate and justify which deal is a better savings? By dollars saved? By percent saved? By some other measure? Looking at 4 different deals, students will need to...
Otha Anders used picking up pennies as a way to remember to pray. In this 3-act activity we try to estimate how much he actually collected and stored in 5 gallon water jugs. This ...