2023-11-20 09:44:30
An ounce of cola
An ounce of cola
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola? Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands. After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and cola when presented in the metric system. Which was easier or more efficient, comparing quantities in metric or in U.S. units? Interesting discoveries and discussion should ensue.
Thanks to Joe Laskowski, a 6th grade math teacher from Bloomfield, CT, sent us this great unit pricing activity. Also, thanks to Sniff Programming for the idea of incorporating in the U.S. units versus metric units portion of the task.
Comments (0)
Display 1 - 10 Of total 0
U. S. Open Tennis Tournament prizes have been awarded
The U.S. Open Tennis Tournament has just been comp...
Double Discount
Wow, check out this sale! I...
Can Joey and Miki do it again?
Updated !  ...
Inflation and the cost of gasoline
In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22....
Super Bowl cheesy pretzel poppers
Recipe courtesy of The Slow Roas...
Gauss and our star of stars
How many stars are in thi...
Figuring planting dates
It's time to get ready to plant my gar...
How steep is this treadmill?
Every year, even older students still ...
Civil rights marches, how do you count a crowd?
On October 16, 1995,&n...
Typhoon Rasaga
What is a typhoon, and how are they measured? In t...