An ounce of cola

2023-11-20 09:44:30

An ounce of cola


Which is more expensive; gasoline? milk? or cola?  Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands.  After finding the per ounce price, students find costs of gasoline, milk and cola when presented in the metric system.  Which was easier or more efficient, comparing quantities in metric or in U.S. units?  Interesting discoveries and discussion should ensue.

Thanks to Joe Laskowski, a 6th grade math teacher from Bloomfield, CT, sent us this great unit pricing activity.  Also, thanks to Sniff Programming for the idea of incorporating in the U.S. units versus metric units portion of the task.


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    U. S. Open Tennis Tournament prizes have been awarded
    The U.S. Open Tennis Tournament has just been comp...
    Double Discount
       Wow, check out this sale!  I...
    Can Joey and Miki do it again?
    Updated !            ...
    Inflation and the cost of gasoline
     In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22....
    Super Bowl cheesy pretzel poppers
      Recipe courtesy of The Slow Roas...
    Gauss and our star of stars
    How many stars are in thi...
    Figuring planting dates
      It's time to get ready to plant my gar...
    How steep is this treadmill?
     Every year,  even older students still ...
    Typhoon Rasaga
    What is a typhoon, and how are they measured? In t...