How big of a crepe can you make?

At Costco you can buy this huge tub of nutella.  It contains nearly 7 pounds of chocolaty-hazelnut spread.

We use nutella to make banana/nutella crepes.  How long will that tub last us?  Is it too big and we will have it in the pantry for years?  What if I made one huge crepe for the whole tub of stuff?  How big would that be?

April Fool’s Day fun

This day is known for pranks and puzzles.  
Try one of these 4 activities on April Fools Day.


Ask students to analyze where I made my mistake

       PerplexingProblem.pdf

For members we have solutions. PerplexingProblem-solution.pdf

         CCSS: MP1, MP3, 4.OA, 5.G, 8.EE, 8.SP


Or baffle 'em with this Mystical Mathematical Mind Reader activity.  They will think you are pulling one over on them until they figure out the math!

CCSS:  4.OA.4, 5.OA.1, HSA.CED.A.2, MP1, MP3, MP4, MP7, MP8

Refugees from Ukraine

Clicking on this image will open it larger in a new page. https://data2.unhcr.org/en/situations/ukraine

We are hearing a lot about the war in Ukraine. Civilian Ukrainians are fleeing the war zone in order to remain safe and find food and housing.  How do these numbers compare with other tragic evacuations. While interpreting graphics and working with these huge numbers, bring your student's opinions and concerns into your math class.

Spring is here (5 activities)

Python Tree - We let students see a tree leafing out with the use of a fractal and the start of appreciating recursion.  We used the Python programming language and asked students to figure out what the program is saying to do ... without Python instructions.  Pretty, fun, and important in our world today. 4.OA, 5.OA, 8.F, MP7, MP8, HSF.IF

Does seeding matter? - Engage your students in percents as they are following March Madness. Is getting a higher seed really an advantage?  Use 30 years of data to help determine for which seeds it makes sense to pick an upset. 6.RP.3, 7.RP.3

What is my best gasoline option?

Jason Kibbe, 6-8 Gifted Support Teacher in Chambersburg, PA, sent us this timely investigation.

Should I pay the membership fee and get BJ's gasoline?  Should I just buy the cheaper gas at Sheetze? Students figure out the best deals with a membership fee, a loyalty credit card, or just the cheapest gas around. They create linear equations and find out for which amounts of gas would cost differences be the greatest and for which amounts of gas would costs be the same. And more ...