Math and Food

Giant chocolate bunnies

Topper Chocolate Easter Bunny from Dilettante Chocolates. What can you deduce about the bunnies (pictured in this activity) from the descriptions given … solid? hollow? cost per pound? cost per height? Anything else? The activity: GiantChocolateBunnies.pdf

It’s Girl Scout cookie time

Have you ever wondered how the income from Girl Scout cookie sales is distributed to the individual girls, to their Troops, or to the organization? In this activity students learn a little about the organization of the Girl Scouts, try to…

Giant Snickers bar

Wow!  This snickers bar is huge! Act 1 – Big question = How many times bigger than a regular Snickers bar is this? What info would you like to know? How are you going to judge how much bigger this is…

Not enough mashed potatoes

Using his famous mashed potato recipe, Brian has asked students to change decimals to fractions, to calculate ingredient measures for various-sized Thanksgiving gatherings, to explain their thinking in calculating these figures and to judge how many servings could be created…

How should I cook my turkey?

Should I oven bake it, deep fry it or barbecue and smoke it?  When do I have to wake up to begin preparations? How long will the cooking take?  How much will it cost?  How many can I feed?  Will there…

How much have doughnuts changed?

Part of the Smithsonian’s Sally L. Steinberg Collection of Doughnut Ephemera — Click on the image to see it larger. When you are working on volume in your class, you can use this activity for students who might like to find…

Going bananas

What additional information would you like to know? Record your data from your investigation … either from your own research or from what your teacher can supply. Use all the information that you have gathered to determine which banana deal is…

Oreo Stuffiness

There is yet another Oreo… ABC Breaking News This activity builds off the work that Dan Anderson’s math class revealed about Original Oreos and Double Stuff Oreos. Students begin by working with the weight of just the Oreo wafer and…

Should I buy the BIG one?

 Let your students decide if the BIG one is a fair deal.  Click on the pic to enlarge and post on the wall.  Have kids a pick a sandwich.  Which size will they get?  Which size is a better deal?…

Big Burger

In honor of International Hamburger Day (May 28, 2015), it’s time to treat your students to ratios, proportions, fractions and BIG BURGERS! In this activity students explore the ratio of the various ingredients in the world’s largest burger (pictured above &…

How Many Donuts is That?

Act One:  Take a look at the picture.  What is the first question that comes to mind? How many donuts is that?  What information would be useful? Act Two: See pictures below. Your students can view all five pictures on…

McDonalds moves towards antibiotic-free chicken

Recently McDonald’s announced that by 2016 they will use only chicken raised without the antibiotics that are used in human medicine.  McDonald’s plans to join Chick-fil-A, Panera Bread, Chiptotle, and Whole Foods in the move towards removing antibiotics in the…

Peeps

How many Peeps are sold at Easter time each year? Treat your students to some authentic and delicious Easter math.  Students estimate the number of Peeps sold each Easter season.  They consider reasonability by making guesses they think might be…

Passover macaroons

Passover begins this year on Monday evening, April 10th, 2017, with a Passover seder dinner. Passover is one of the three high holidays in the Jewish religion and celebrates the Exodus of Jews from slavery in Egypt. Let your students…

Chili Con Queso

Act 1: Take a look at the promo at Moe’s.  What is the first question that comes to mind? How much does a 42-gallon jug of Chili Con Queso cost?  How many cups or bowls of Chili Con Queso is that?…