Sunday, July 17th, is National Ice Cream Day

In this activity, we've created two small tasks to challenge your students.

  • If you know how much ice cream is eaten every year, how much is the "average" American eating?
  • And, what will it cost me to make my own ice cream at home? Is that a good deal?

CCSS: 4.MD, 5.MD, 6.RP, HSM

Since the site is not functioning properly, we've made all of our documents available to members and non-members alike.

NationalIceCreamDay.pdf    NationalIceCreamDay.docx    NationalIceCreamDay-solution.pdf


Or

All you can eat ice cream!  - All the ice cream that you can eat for only 10 cents!  Wow, that's a great deal!  How great a deal was that?

The history of the Dairy Queen franchise began with this ad in Illinois in 1938.  I know that 10 cents was worth more in the past but was it worth enough even then? How much would that all-you-can-eat ice cream special cost today?  We know that the business didn't fail but did they break even on this sale?

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.