How much does a Lego cost?

LegoFenway

Clicking on this picture will show it larger in a new window.

This is a three act task, with an activity guide.  Show students the act one video.  What questions do they have?  How much could the Star Wars kit cost?  Follow the  activity guide, find costs based on the cost of other kits in the video.  Students are using a random sample to determine the cost of the Star Wars kit.  They might take an average cost per block from the sample & proportionately extend that to the number of blocks in the Star Wars kit.  Older students might make a scatter plot of the data & determine a line of best fit that models the cost of a kit for any number of bricks.  Students use their model to find the cost or number of blocks in other kits.  Finally, show the act three video.  Did students predict the actual cost?  If not, what might have accounted for the price difference?

Act I - Different kits, different costs

Act II: You can click here for a chart that gives the number of blocks & prices for each Lego kit.  Use our activity guide below with this lesson.

The activity guide: How-much-does-a-Lego-cost.pdf

For members we have an editable Word docx and solutions.

How-much-does-a-Lego-cost.docx     Lego-cost-solution.pdf

Act III - solutions

CCSS: 6.RP.2, 6.RP.3, 6.SP.5, 7.SP.1, 7.SP.2, 7.RP.2

Check out all current Yummymath lessons in one place at our Bird's Eye View page.

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.