It's time to get ready to plant my garden again. But here in Boston we have to start our seeds indoors to give them a head start before we can put plants outside. How should I fi...
March 9th was the first round of the competition between Lee Se-dol, one of the World's best Go players, and Google's artificial intelligence program "AlphaGo". The first and sec...
That sounds like an awful lot of their Facebook shares. They want to help create a better world for their daughter, Max.
I wonder if they will have enough left over to live on?
The...
Thank you Mother and Father for all of those diapers
Which is a better deal, cloth or disposable diapers? How much did you cost your parents in diapers? In the future how much could...
[caption id="attachment_17570" align="aligncenter" width="263"] Gunter's chain[/caption]
Help your students understand what they are reading or hearing about the California drought. Terms like acr...
I have been doing a little shopping for Sweet Heart Candies. I came across these three deals online. Which should I select?
In this activity students determine w...
The deflated ball controversy makes an interesting segue into negative number line understanding. A particular digital psi football gauge reads 0 when the ball is at a proper NFL in...
This is a three act task, with an activity guide. Show students the act one video. What questions do they have? How much could the Star Wars kit cost? Follow the activi...
[caption id="attachment_15749" align="aligncenter" width="500"] Halema‘uma‘u Lights the Morning Sky - Photo taken from the overlook by the Volcano House on January 30, 2014 - NPS photo[/caption]
Th...
Which is more expensive; gasoline? milk? or cola? Students calculate the per ounce cost of each of these liquids in a story about a man doing errands. After finding the per ounce price, ...