In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22. Today's prices are a lot higher. Is that because the price has gone up or because in 1980 you could buy a lot more than you can buy today...
Probably most of us have heard of and even used hexadecimal color codes. Don't you wonder why their number descriptions really make sense?
In this activity we first ask students to color in o...
It's time to treat your students to ratios, proportions, fractions and BIG BURGERS! In this activity students explore the ratio of the various ingredients in the world's largest burger (pic...
36 x 25 = 900 480 x 25 =12,000 924 x 2.5 = 2,310
Can you see any tricks for doing these calculations in your head?
An editable Word docx, solutions/hints, and a PowerPoi...
We are hearing a lot about the war in Ukraine. Civilian Ukrainians are fleeing the war zone in order to remain safe and find food and housing. How do these numbers compare with other tragic ev...
Have you played it yet?
If so, do you play it every day?
Why do you suppose that this game is so popular?
When will there be no new 5-letter words to try?
Why do you suppose we are posting this date as a topic for YummyMath?
What do you think is so special about this date?
Does this happen often? When might a similar day occur?
Spider-Man: No Way Home opened on December 17, 2021.
How much did it cost to make?
How much will it gross?
Is the Spider-Man phenomena a guarantee for success?
How would yo...
Super Bowl numbers are appearing again. As students start getting into the current Super Bowl hype, help them to understand the notation that the sports writers and advertisements a...