2023-11-20 09:44:54
Leslie's Yummy Pumpkin Pie
Leslie's Yummy Pumpkin Pie
Every year more and more people come to our house on Thanksgiving morning for my (Leslie's)famous pumpkin pie and a hike in the nearby woods. This year 23 people have already accepted. How many pies should I make? How much of each ingredient will I need? What quantities should I buy at the grocery store? Engage your students in estimation, multiplication of fractions and proportional reasoning.
Although we don't specifically ask for it consider this an opportunity to get into same system unit conversions, such as ounces to cups, or cups to pints, teaspoons to tablespoons, ect. Kids shouldn't have to memorize formulas, but should know how to apply them. We have included unit conversions in the solutions.
Comments (0)
Display 1 - 10 Of total 0
Are these really 70% off?
We ran into this sale online.
...
Mallie's latest Big Burger
It's time to treat your students to ratios, ...
A parametric heart ... with love
This post is being updated and will be posted befo...
Would you rather $10,000 a week vs $10 million at once?
In this updated activity, students e...
2023 World Cup Cricket
The Cricket World Cup is being played now (Octob...
Does it pay to get educated?
Why should students do well in school...
California water measurements - chains, links, and furlongs
[caption id="attachment_17570" align="aligncenter"...
Population Pyramids - What can you surmise?
The distribu...
Lighting the 2022 Olympic Torch
On October 18th, 2021 the Olympi...