Bowling Deals

2023-11-20 09:44:38

Bowling Deals


Is there a general way to figure how much its going to cost you (and your friends) to go bowling? Should you pay per game?  Or bowl per hour?  Don't forget that you'll need to rent shoes. Students work with linear relationships and do some problem solving - estimating the cheapest way a group can bowl, all within a bowling context.


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    Pixar versus DreamWorks
    Animated films are a billion dollar industry. &n...
    It's Girl Scout cookie time again!
      Let your students talk about...
    Man paid in 500 pounds of greasy pennies!
        A man from Georgia, Andreas ...
    Fantastic Beasts - What did it cost to make?
    In 2001, J.K.Rowling (the author of the Harry ...
    New Horizons spacecraft just flew by a really distant asteroid
    Brian May, the lead guitarist of the rock band, ...
    String design, ellipses, and orbital mechanics
    Here's a different and somewha...
    Triple Crown hopefuls at the Preakness
    Credit: AP Photo/Garry Jones ...
    Ramen noodle heist
    In 2018, a truck trailer was stolen from a parki...
    How much chocolate is left?
    In this short activity, students reason and ...
    Winter Solstice 2023
    It is really dark out now.  Why is th...