Expensive face creams

2023-11-20 09:44:34

Expensive face creams


Who knew that creams for your face could be so expensive!  I'm going to have to rethink what to buy for my mom.  Which of these high priced cremes is most expensive? In this activity students observe some prices of facial moisturizers; choose one and calculate its price per fluid ounce (volume - not weight); and use that rate to calculate the cost of some more common products like milk and gasoline.  For a finally they look into scorpion venom.


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    How long would it take to build this underground house and pool?
    The building of this underground house and...
    How steep is this treadmill?
     Every year,  even older students still ...
    Madden Glitch
    It's the talk of the town. Madden video games ha...
    Gonna be a Leap Year
      By George C. Baxley  This year w...
    The LEGO transit time
    In this updated activity, s...
    Ramen noodle heist
    In 2018, a truck trailer was stolen from a parki...
    A gorgeous, glittery card
       Uh oh!  How do you find the are...
    Inflation and the cost of gasoline
     In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22....
    Boeing 787 draws an airplane over the United States
    Recently, pilots of a Boeing 787 testing a new s...
    Encouraging bats might be better than using bug repellant
    Bats eat mosquitoes ... lots of mosquitoes. Stud...