Saffron and paella

2023-11-20 09:44:30

Saffron and paella


In order to cook Paella (a delicious Spanish rice dish) I needed to buy Saffron spice.  It was hugely expensive.  So, I've decided to start a business of growing saffron and becoming immensely wealthy.

How long will it take me to make my fortune? This is a very rich task involving conversions, patterns, spatial reasoning and modular arithmetic.  Great for a class activity or challenge work for high performers.


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    How many wings did the Bills send the Bengals?
      Cincinnati Bengals serving their thank-y...
    How much snow is that?
     ❄️In this updated activity, students will es...
    Population Clock
    How in the world does this clock conclude that...
    How much did the tooth fairy give you when you lost a tooth?
       Think back to when you were loosin...
    Greasing light poles
    The Philadelphia police were bein...
    Cost of light bulbs - updated!
    There's a lot of misinformation out there ab...
    Cost of hosting Olympic games
    Hosting the Olympics sure does cost a lot....
    Tree for Springtime
    Here in the Northeast, flowers are blooming and ...
    Chuck E. Cheese needed to shred
    Restaurants have been having a hard time and Chu...
    Pizza party figuring
      In this activity students decide how to ...