Cost of light bulbs - updated!

2023-11-20 09:44:30

Cost of light bulbs - updated!


There's a lot of misinformation out there about the cost to consumers of CFL and LED bulbs and the savings in energy and money that could be realized. Let your students "do the math" and realize some of the profit that could be made by changing our ways. This activity makes for a great activity for Earth Day or really any other day of the year.  Lots of math to be explored including work with decimals operations, order of operations, graphing, systems and piecewise functions. The task is accessible for students from 5th grade through high school. Students might also want to compare the costs of each bulb over time for various number of bulbs in their home using this interactive Desmos graphing application. 

For Adventurer members we have a Word docx, and Excel sheet with loads of data, and solutions and teacher suggestions below.

Thanking Jason Kibbe, Chambersburg, PA, middle school gifted support teacher, for his encouragement in updating this activity.


Activity Solutions & Supporting Materials
Share this:
Comments (0)
    Display 1 - 10 Of total 0
    The greatest amount of chocolate
     In this updated activity, students compare t...
    Encouraging bats might be better than using bug repellant
    Bats eat mosquitoes ... lots of mosquitoes. Stud...
    How much should the 40-oz size cost?
    We found this chalkboard menu a...
    Banana Art "Comedian"
    What do you think this...
    Inflation and the cost of gasoline
     In 1980, one gallon of gasoline costs $1.22....
    Do the best movies make the most money?
    Do the "Best" movies make...
    Growth of Facebook update
    Facebook is so accepted in our world today that ...
    Can this possibly be True?
     This activity is being updated =). &nbs...
    Typhoon Rasaga
    What is a typhoon, and how are they measured? In t...