Data and Probability

Peeps

How many Peeps are sold at Easter time each year? Treat your students to some authentic and delicious Easter math.  Students estimate the number of Peeps sold each Easter season.  They consider reasonability by making guesses they think might be…

Movie tickets over time

How Much Will Movie Tickets Cost in the Future? We’ve just updated this activity. In this investigation, Brian looks at the changes in movie ticket prices over the last 30 years. Using his scatter plot (or his data) students analyze rates…

Chili Con Queso

Act 1: Take a look at the promo at Moe’s.  What is the first question that comes to mind? How much does a 42-gallon jug of Chili Con Queso cost?  How many cups or bowls of Chili Con Queso is that?…

2015 World Cup Cricket

The Cricket World Cup is being played now in Australia and New Zealand.  This is a complex game that seems to be played with enthusiasm and humor.  In this activity students learn about the game; watch a couple of videos…

Huge Key Lime pie

On a cold and snowy day in Boston, two chefs created a huge Key Lime pie to remind the frozen people of the Northeast how tasty and warm the Keys of Florida are. After you show this movie to your…

Which Sweet Hearts are the Best Deal?

 I have been doing a little shopping for Sweet Heart Candies. I came across these three deals online.  Which should I select?  In this activity students determine which package of Necco Sweet Heart Candies is the best deal.  Students are…

Deflategate

The deflated ball controversy makes an interesting segue into negative number line understanding.  A particular digital psi football gauge reads 0 when the ball is at a proper NFL inflation of 13 psi.  Footballs inflated under 13 psi produce negative psi readings…

Do you have text neck?

What does looking down at your electronic device do to your breathing? To your muscles? To your spine curvature? To your pain?  It can lead to a condition called Text Neck.  To learn more about Text Neck and to kick this…

Cost of a gallon of gas

In 1950, one gallon of gasoline costs $0.27.  Today the prices are going down but are they as low as they were in 1950?  Or could $0.27 buy more in 1950? In this activity we begin to understand the relative…

Losing team in the playoffs, 2015

Hey, the playoffs are about to begin.  The best teams from the leagues compete to determine the champion. Must be some really great teams! But wait, the 2014-15 Carolina Panthers made the NFL playoffs by winning the NFC South with a…

Soda Santa

Soda Santa

Happy Holidays! This Soda Santa is made up entirely of 12-pack cans of Coca-Cola products. What questions do you have? Start out the activity by giving kids 30 seconds to look at the picture and have them take a quick…

How much does a Lego cost?

This is a three act task, with an activity guide.  Show students the act one video.  What questions do they have?  How much could the Star Wars kit cost?  Follow the  activity guide, find costs based on the cost of…

Black Friday deals

When shopping next Friday, students will be able to add some understanding and analysis to the trip after calculating savings in dollars and percents with this timely investigation.

Rush or Pass?

With only 16 games in an NFL regular season every game and every play is crucial.  Teams need to win each week or jobs are on the line. To win you have to score points.  Points translate to wins. So…