Author: oldmanmarks

Movie tickets over time

How Much Will Movie Tickets Cost in the Future? We’ve just updated this activity. In this investigation, Brian looks at the changes in movie ticket prices over the last 30 years. Using his scatter plot (or his data) students analyze rates…

Chili Con Queso

Act 1: Take a look at the promo at Moe’s.  What is the first question that comes to mind? How much does a 42-gallon jug of Chili Con Queso cost?  How many cups or bowls of Chili Con Queso is that?…

Which Sweet Hearts are the Best Deal?

 I have been doing a little shopping for Sweet Heart Candies. I came across these three deals online.  Which should I select?  In this activity students determine which package of Necco Sweet Heart Candies is the best deal.  Students are…

Clean Close Shave

Take a look at the infographic.  What do you see? What do you think?  What do you wonder? In this lesson students compare NFL QB rating of quarterbacks with and without facial hair.  This task can be used to explore a…

Losing team in the playoffs, 2015

Hey, the playoffs are about to begin.  The best teams from the leagues compete to determine the champion. Must be some really great teams! But wait, the 2014-15 Carolina Panthers made the NFL playoffs by winning the NFC South with a…

Soda Santa

Soda Santa

Happy Holidays! This Soda Santa is made up entirely of 12-pack cans of Coca-Cola products. What questions do you have? Start out the activity by giving kids 30 seconds to look at the picture and have them take a quick…

How much does a Lego cost?

This is a three act task, with an activity guide.  Show students the act one video.  What questions do they have?  How much could the Star Wars kit cost?  Follow the  activity guide, find costs based on the cost of…

Done with the leaves … now for the snow

Brian has spent too much time analyzing his leaf raking. He has created an investigation that asks students to calculate how long it would take different numbers of rakers to finish cleaning his yard of leaves. Students see the inverse…

Rush or Pass?

With only 16 games in an NFL regular season every game and every play is crucial.  Teams need to win each week or jobs are on the line. To win you have to score points.  Points translate to wins. So…

How much should you spend on this sale?

This activity can be used in a large range of grade levels.  Your class can work on percents, linear equations or piecewise functions. Act One: We missed the semi-annual sale but we want to get ready for the next one.  Let’s…

Macy’s Star Rewards Points

Macy's Sale

Wow! Check out this deal at Macy’s.  For $25 I can join Macy’s Star Rewards program.  I get 10% back in rewards for every dollar I spend.  Its pretty cool that Macy’s gives part of that $25 to charity.  Should you do…

How large a TV should I get?

This is a great looking room, but do you see what is wrong with this picture? Whether you are in middle school or high school, someday you are going to be moving out and you might need to select the…

How many wins is Lebron worth?

Lebron recently left the Miami Heat to go back home to the Cleveland Cavaliers where he began his professional career.  Lebron is arguably the best player in the NBA and a tremendous addition to a team … a real difference…

Cheesy Goldfish crackers

In this activity students do a little comparison shopping as they determine which size Goldfish product is the best deal.  Students are introduced to the ratio table as a tool for determining equivalent ratios and comparing different rates.  Students graph cost per ounce relationships and answer a…

Pizza Deals

Check out the new Flatizza from Subway. If the slice of pizza is from an 18-inch pizza cut into eight pieces, which deal is better when comparing area of pizza and cost?  How does the area of a square pizza…